close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 27 kwietnia 2015

  Na cmentarzu parafialnym w Zasmykach, przy kwaterze poległych żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej 25 kwietnia 2015 r. odbyły się obchody ku pamięci wołyńskiej konspiracji, samoobrony i 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Inicjatorem uroczystości i jej organizatorem było chełmskie Stowarzyszenie Kresy – Pamięć i Przyszłość.

  Na cmentarzu w Zasmykach spoczywa ponad 70. uczestników walk z lat 1943-44, a ich imiona, nazwiska i pseudonimy zamieszczone zostały na pamiątkowej tablicy umieszczonej na cmentarzu. W innej części cmentarza zachowały się nagrobki pochodzące z lat 1930-tych i późniejszych oraz wiele mogił, także symbolicznych, ludności polskiej pomordowanej w latach 1943-44 na Wołyniu. Inwentaryzacją m.in. tego miejsca zajmował się znany w Polsce oraz na Ukrainie publicysta, uhonorowany nagrodą Kustosz Pamięci Narodowej, śp. Anatol Sulik.

   

  Na uroczystość przybyli z Polski weterani 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK: por. Józef Łukaszewski,  por. Czesław Michalski, por. Eugeniusz Mariański, grupa rekonstrukcyjna z Chełma oraz członkowie i sympatycy Stowarzyszenia. W uroczystości udział wzięli również konsul generalny RP w Łucku Beata Brzywczy, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Polskiej im. Ewy Felińskiej na Wołyniu w Kowla, z prezesem Wacławem Herką, uczniowie polskiej szkoły z Kowla z nauczycielem Wiesławem Pisarskim oraz harcerze.  

   

  W trakcie uroczystości Krzysztof Krzywiński, Prezes Stowarzyszenia, złożył  meldunek najstarszemu stopniem weteranowi 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. Uroczystą mszę świętą koncelebrował Ordynariusz Diecezji Łuckiej biskup Witalij Skomarowskij wspólnie z duchownymi z Ukrainy i Polski. „Czego ma nas nauczyć dzisiejsza obecność w tym miejscu i ta uroczystość? To piękna lekcja patriotyzmu. Patriotyzm to umiłowanie ojczyzny, to pamięć o niej, to służenie ojczyźnie na różne sposoby.” – zwrócił się do zebranych jeden z duchownych.

   

  Na zakończenie uroczystości wręczono odznaczenia przyznane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wołyń, którymi uhonorowani zostali: Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Pożoga” z Chełma,  Anna Łuchtaj, wiceprezes Stowarzyszenia, Reakcja Radia Bon-Ton, Mariusz Bakun, Jan Antoni Paszkiewicz, Michał Krzywiński, Stanisław Nowosad.

  Zasmyki06
  Zasmyki08
  Zasmyki17
  Zasmyki23
  Zasmyki29
  Zasmyki11

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: